Film
Gonienie króliczka, łapanie wiatru
„Kieślowski Wajda Morgenstern na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego” to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej przez Miejską Galerię Sztuki. Na nowo można też zachwycić się dziełami mistrzów kina, które na dużym ekranie wyświetla OKF „Iluzja”.
„Kulej. Dwie strony medalu”. Pokaz specjalny w rodzinnym mieście legendy boksu
Nazwisko Jerzego Kuleja zna każdy, kto choć odrobinę interesuje się sportem. Dla Częstochowy jest ono szczególnie ważne, bowiem to w naszym mieście rozpoczęła się kariera bokserska mistrza. I to właśnie tutaj – w Cinema City Wolność - odbędzie się pokaz specjalny filmu „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Wydarzenie z udziałem reżysera, gwiazd i gości specjalnych odbędzie się już 10 października.
Najsłynniejszy pocałunek
W sierpniu częstochowski OKF „zabrał” nas do Wiednia i umożliwił zachwyt nad „Pocałunkiem” Klimta. Teraz, nie wychodząc z sali kinowej, przeniesiemy się do Paryża, by powspominać czasy, w których młody Pablo Picasso próbuje podbić stolicę Francji. Takie podróże zapewnić może tylko „Wielka Sztuka na ekranie”.
Najlepszy z podsłuchiwaczy
Od premiery „Rozmowy” minęło pięć dekad. By nakręcić thriller z genialnym Genem Hackmanem w roli głównej, Francis Ford Coppola zrobił wcześniej „Ojca chrzestnego”. Kasowy sukces zagwarantował mu spełnienie filmowego marzenia. Obraz w odrestaurowanej wersji będzie można obejrzeć w częstochowskim OKF-ie 26 i 27 lipca.
Mistrz kolki ze śmiechu
23 maja wypada 150. rocznica urodzin Antoniego Fertnera. I nie jest to jedyna w tym roku związana z nim okrągła data: 16 kwietnia minęło 65 lat od śmierci słynnego aktora, jednego z najpopularniejszych przed wojną polskich komików. A urodził się on w Częstochowie.
Back to Black
Filmowa opowieść o Amy Winehouse, artystce, która błysnęła jak meteor i zgasła, dzieli publiczność. Częstochowska premiera z udziałem Piotra Metza odbyła się 19 kwietnia. Dziennikarz nie ukrywał, że recenzje są także krytyczne, ale on sam ten tytuł gorąco poleca. O tym dlaczego warto spędzić w kinie te dwie godziny z hakiem, przeczytacie poniżej. OKF zaprasza na seanse do 2 maja włącznie.
Czerwone maki i sanitariuszka
Przygoda uwierzył, że będzie na planie grał z prawdziwym niedźwiedziem i był tym trochę przestraszony. Tymczasem słynnego Wojtka, towarzysza żołnierzy gen. Andersa, zdobywających Monte Cassino grał pan… z Anglii (siedział w środku i ruszał łapami). Naturalności scenom dodały efekty specjalne.
Tam chodzimy „na film”, a nie „do kina”
Zawsze coś się dzieje w częstochowskim OKF-ie. Ostatnio na przykład: rano dzieciaki przychodziły na seanse dla szkół, po nich - całe wycieczki z parafii, by obejrzeć film "Wandei", wieczorem na ekranie szalał słynny skrzypek David Garrett, a pośród tego wszystkiego kręcili się zwykli widzowie.
Jubileusz kina nie tylko dla urodzonych 11 marca
Wszyscy urodzeni 11 marca (bez względu na rocznik) tego dnia oglądają filmy w OKF-ie za darmo. Wystarczy, że wybiorą sobie jeden tytuł, zgłoszą się z dokumentem do kasy i dostaną bilet. To jeden ze sposobów na uczczenie 35-lecia częstochowskiego kina.
Janosik, komendant, gadżeciarz
W lipcu minie 50 lat od premiery serialu Jerzego Passendorfera, który zapewnił zbójnicką ekranową nieśmiertelność Markowi Perepeczce. To dobry moment, by opowiedzieć o „Janosiku, jakiego nie znacie”. Zadania podjął się DKF „Rumcajs”, który 5 lutego zorganizował specjalny pokaz filmu dokumentalnego o byłym dyrektorze Teatru im. Adama Mickiewicza.