SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Film

  • Gonienie króliczka, łapanie wiatru

    „Kieślowski Wajda Morgenstern na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego” to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej przez Miejską Galerię Sztuki. Na nowo można też zachwycić się dziełami mistrzów kina, które na dużym ekranie wyświetla OKF „Iluzja”.

  • „Kulej. Dwie strony medalu”. Pokaz specjalny w rodzinnym mieście legendy boksu

    Nazwisko Jerzego Kuleja zna każdy, kto choć odrobinę interesuje się sportem. Dla Częstochowy jest ono szczególnie ważne, bowiem to w naszym mieście rozpoczęła się kariera bokserska mistrza. I to właśnie tutaj – w Cinema City Wolność - odbędzie się pokaz specjalny filmu „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Wydarzenie z udziałem reżysera, gwiazd i gości specjalnych odbędzie się już 10 października.

  • Najsłynniejszy pocałunek

    W sierpniu częstochowski OKF „zabrał” nas do Wiednia i umożliwił zachwyt nad „Pocałunkiem” Klimta. Teraz, nie wychodząc z sali kinowej, przeniesiemy się do Paryża, by powspominać czasy, w których młody Pablo Picasso próbuje podbić stolicę Francji. Takie podróże zapewnić może tylko „Wielka Sztuka na ekranie”.

  • Najlepszy z podsłuchiwaczy

    ​Od premiery „Rozmowy” minęło pięć dekad. By nakręcić thriller z genialnym Genem Hackmanem w roli głównej, Francis Ford Coppola zrobił wcześniej „Ojca chrzestnego”. Kasowy sukces zagwarantował mu spełnienie filmowego marzenia. Obraz w odrestaurowanej wersji będzie można obejrzeć w częstochowskim OKF-ie 26 i 27 lipca.

  • Mistrz kolki ze śmiechu

    23 maja wypada 150. rocznica urodzin Antoniego Fertnera. I nie jest to jedyna w tym roku związana z nim okrągła data: 16 kwietnia minęło 65 lat od śmierci słynnego aktora, jednego z najpopularniejszych przed wojną polskich komików. A urodził się on w Częstochowie.

  • Back to Black

    Filmowa opowieść o Amy Winehouse, artystce, która błysnęła jak meteor i zgasła, dzieli publiczność. Częstochowska premiera z udziałem Piotra Metza odbyła się 19 kwietnia. Dziennikarz nie ukrywał, że recenzje są także krytyczne, ale on sam ten tytuł gorąco poleca. O tym dlaczego warto spędzić w kinie te dwie godziny z hakiem, przeczytacie poniżej. OKF zaprasza na seanse do 2 maja włącznie.

  • Czerwone maki i sanitariuszka

    ​Przygoda uwierzył, że będzie na planie grał z prawdziwym niedźwiedziem i był tym trochę przestraszony. Tymczasem słynnego Wojtka, towarzysza żołnierzy gen. Andersa, zdobywających Monte Cassino grał pan… z Anglii (siedział w środku i ruszał łapami). Naturalności scenom dodały efekty specjalne.

  • Tam chodzimy „na film”, a nie „do kina”

    ​Zawsze coś się dzieje w częstochowskim OKF-ie. Ostatnio na przykład: rano dzieciaki przychodziły na seanse dla szkół, po nich - całe wycieczki z parafii, by obejrzeć film "Wandei", wieczorem na ekranie szalał słynny skrzypek David Garrett, a pośród tego wszystkiego kręcili się zwykli widzowie.

  • Jubileusz kina nie tylko dla urodzonych 11 marca

    ​Wszyscy urodzeni 11 marca (bez względu na rocznik) tego dnia oglądają filmy w OKF-ie za darmo. Wystarczy, że wybiorą sobie jeden tytuł, zgłoszą się z dokumentem do kasy i dostaną bilet. To jeden ze sposobów na uczczenie 35-lecia częstochowskiego kina.

  • Janosik, komendant, gadżeciarz

    W lipcu minie 50 lat od premiery serialu Jerzego Passendorfera, który zapewnił zbójnicką ekranową nieśmiertelność Markowi Perepeczce. To dobry moment, by opowiedzieć o „Janosiku, jakiego nie znacie”. Zadania podjął się DKF „Rumcajs”, który 5 lutego zorganizował specjalny pokaz filmu dokumentalnego o byłym dyrektorze Teatru im. Adama Mickiewicza.