Cykle CGK - Autorzy
- Autorzy
- Kategorie

Chciałam pokazać, że we mnie jest nie tylko spokój
Dwadzieścia lat temu po raz pierwszy pokazała swoje prace publicznie (potem zrobiła to jeszcze blisko 180 razy!). Od tamtego debiutu liczy jednak swoją artystyczną działalność. Jubileusz Ewa Maria Powroźnik uczciła wystawą „Pejzaże malowane ciszą”, którą do 19 marca można oglądać w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.

Kolor daje mi możliwość wyżycia się
- Kolor daje mi możliwość wyżycia się - mówi częstochowska malarka Małgorzata Biel, której obrazy można do końca marca oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Tematem jej prac jest natura, przede wszystkim ta zalana światłem słonecznym, z mnóstwem roślin. Wystawa jest więc idealną propozycją na rozpoczęcie wiosny.

Zaczęło się od miłości, a na bohaterstwie skończyło
Koncert to był, że ach! Prawdziwa muzyczna huśtawka nastrojów. Fortepian plumkał już to rzewnie, już to figlarnie, a namiętnie na końcu. Potem waliły bębny i dziarsko śpiewały waltornie. Publiczność nie szczędziła braw.


Gdzie prowadzą fantastyczne ścieżki?
Andrzej Pilipiuk i Łukasz Orbitowski to niejedyni goście jubileuszowego, dziesiątego Częstochowskiego Dnia Fantastyki, który już w sobotę, 8 marca w Pubie Lucky Saloon. W rozmowie dla CGK organizatorzy zdradzają nie tylko szczegóły programu, ale opowiadają również o częstochowskim fandomie i marzeniu, by nasze miasto odwiedził Stephen King.

Człowiek roku 1907 - Janusz Głuchowski
Był współorganizatorem strajku szkolnego w 1905 r. w rosyjskim Gimnazjum Męskim w Częstochowie, w lutym 1906 r. znajdował się w ochronie wizyty Józefa Piłsudskiego w Rakowie. W 1907 r., był najmłodszym bojowcem PPS–Frakcji Rewolucyjnej w okręgu częstochowskim. Od 1914 r. oficer Legionów Polskich, od 1927 r. generał Wojska Polskiego, od 1935 r. I wiceminister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej.

Mała (wielka) retrospektywa
Czegoś takiego Muzeum Częstochowskie jeszcze nie prezentowało! W Galerii Dobrej Sztuki zawisło płótno o powierzchni niemal 20 metrów kwadratowych! Malarka Anita Grobelak przygotowała je specjalnie z myślą o retrospektywnej wystawie „Pięćdziesiąt niedopowiedzeń”. Można ją oglądać do 30 marca.

Jak zrobić zły film biograficzny
Ronald Reagan - 40. prezydent Stanów Zjednoczonych, 33. gubernator Kalifornii, jeden z najbardziej wyrazistych zimnowojennych przywódców. To on określił Związek Radziecki „imperium zła”, najechał na Grenadę, a w Berlinie wezwał Gorbaczowa do „zburzenia tego muru”. W 2024 roku Sean McNamara nakręcił o nim film, który w styczniu można było obejrzeć w OKF „Iluzja”.

Chwila oddechu od wojny
Znów grzebiemy w starych gazetach. Wróćmy dzięki nim do grudnia roku 1914. Jednak nie po to, by sprawdzić, jakie wtedy częstochowianie mieli święta. Bo wiadomo - ponure. Nawet bardzo: wojna, głód, bieda, rozpacz. Wróćmy po to bardziej, by zobaczyć, co w ówczesnej prasie pomagało zapomnieć – choćby na chwilkę - o codziennych dramatach.

Częstochowskie biblioteczki: Kamil Gajdek
Zawód związany z pracą kreatywną wymaga ogromnej wyobraźni, a tę najlepiej rozwijają książki. Dlatego postanowiłem odwiedzić Kamila Gajdka, człowieka stojącego za pomysłami na reklamy dla wielkich marek. Jego kolekcja książek to nie tylko lektury branżowe, ale przede wszystkim reportaże oraz powieści. Znajdziecie więc w tej części tytuły, które pomogą rozwinąć pomysły.
a.jpg)
Czytelnia Komiksów
Datę 7 września 2022 r. jako redakcja CGK zapamiętamy na zawsze. Tego dnia odszedł nasz kolega Adam Florczyk. Minęła druga rocznica jego śmierci, a my nie znajdujemy lepszego sposobu na to, by opowiedzieć o tym, ile Adam zrobił dla częstochowskiej kultury, promocji czytelnictwa, popkultury, czy wspierania artystycznych inicjatyw niż zachęcenie do tego, byście zajrzeli do Czytelni Komiksów.

Dwa życia Yana
Kiedy zaczął mówić o przeszłości, powiedział w jednym z wywiadów: Moje dzieciństwo było podobne do tego opisanego przez Annę Frank. Jan Majzner, Jan Michalski, a może Yan Majzner-Michalski? Kim tak naprawdę był urodzony w Częstochowie ceniony krytyk teatralny i pedagog? I dlaczego jest doskonale znany w Brazylii, a nie w Polsce? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Aleksandra Pluta w książce „Dwa życia Yana. Historia Jana Majznera-Michalskiego”.

Wdech. Wydech
Ostatnią tegoroczną bohaterką "Herstorii" jest Anna Wójcik – artystka wizualna, której miastem rodzinnym jest Częstochowa. To tu wychowała się i uczyła, a także rozpoczęła swoją artystyczną drogę. Stworzyła wiele oryginalnych projektów w przestrzeni dla mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, takich jak „Wcale tutaj nie jest tak słodko, jak wygląda na pierwszy rzut oka” czy „Stacja Czytaj!”.

„Czarne owce” są nam potrzebne
Spotkanie, które odbyło się w częstochowskim Muzeum Haliny Poświatowskiej 15 czerwca wokół książki „Niewierni Wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele”, było kameralne i sympatyczne, chociaż tematy poruszane w wywiadach Kazimierza Sowy wcale do lekkich i przyjemnych nie należały.

W artystycznej pracowni Pauliny Taranek
Prace do tzw. „teczki” niezbędnej dla każdego, komu marzą się studia na ASP, Paulina Taranek przygotowywała w domu rodzinnym. Z czasem, kiedy działalność artystyczna nabrała rozpędu, konieczne było stworzenie „prawdziwej” pracowni. Gdy szukano odpowiedniej miejscówki wybór padł na ponadstuletnią kamienicę (pochodzącą z 1905 r.). Na jej budowę prapradziadek malarki zaciągnął pożyczkę w Piotrkowskim Towarzystwie Kredytowym. Wynosiła dokładnie 2 800 rubli, a miesięczna spłata - 98 rubli (do dziś w rodzinnym archiwum pozostają dokumenty tej transakcji).

Żyjmy kolorowo
Ostatnia płyta zespołu Cheap Tobacco - „Szum”, wydana w roku 2018, narobiła dużo szumu na polskiej scenie muzycznej. Ten szum szybko przełożył się na nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii „blues”. We wrześniu tego roku grupa wydała nowy krążek - „Zobaczmy siebie”. Czy album ten powtórzy sukces poprzedniego? Wygląda na to, że tak.

Rozmowa z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK „Gaude Mater”
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Częstochowy. Dzieje się tam dużo, intensywnie i bardzo różnorodnie. Z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK, rozmawiamy o najważniejszych obszarach działań tej instytucji, największych sukcesach i wyzwaniach oraz o aspektach, w których kultura „off-line” ma przewagę nad kulturą „on-line”.

Podwójny jubileusz
Koniec sierpnia to w Częstochowie tradycyjnie czas na święto miasta. Od dziesięcioleci ma ono sprawdzoną formułę: duży, plenerowy koncert (zazwyczaj w popowej/rockowej estetyce), obudowany pakietem mniejszych wydarzeń. Tym razem trafiła nam się dodatkowo znacząca koniunkcja jubileuszy. Podczas 30. Dni Częstochowy swoje 40-lecie będzie świętował zespół T.Love.

Rozmowa z Bartłomiejem Stypką
Rozmowa z Bartłomiejem Stypką - częstochowskim artystą, który od najmłodszych lat zainteresowany jest wszelkimi wizualnymi działaniami w przestrzeni miejskiej w tym szeroko pojmowanym graffiti. Szczególnie bliska jest mu technika ręcznie wycinanego szablonu. Prowadzi własną pracownię malarską udoskonalając tą technikę. Oprócz tego czynnie działa w tkance miejskiej.

Skarby Rakowa
Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.