SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Sylwia Bielecka

Projekt zastępczy
Sylwia Bielecka

Czasy są trudne, trwa pełna mobilizacja, a pomimo tego brakuje rąk na pokładzie. Niedobory także wśród tych, którzy mają pisać co, gdzie i kiedy. Sylwia Bielecka przeczytała w życiu parę książek, obejrzała kilka wystaw, spektakli i filmów. O częstochowskiej kulturze pisywała regularnie dawno temu. W zastępstwie, jak trzeba, gotowa na nowe wyzwania tu i teraz.

Literatura

Jak się nie nudzić pisząc

Nie interesują go historie o seryjnym mordercy, ani bon moty nad rozkrawanym na stole sekcyjnym ciałem. Właściwie od samego początku chciał pisać kryminały policyjne. Robert Małecki właśnie wydał swoją kolejną powieść „Urwisko”. W Częstochowie spotkał się z czytelnikami, by opowiedzieć, jak tworzy kryminały i co w pisaniu jest dla niego najważniejsze.

Teatr

Impro w Teatrze Mickiewicza!

W najbliższy czwartek, 27 kwietnia czekać na nas będzie twórczy, radosny i nieprzewidywalny świat improwizacji. Każdy widz będzie mógł powiedzieć aktorowi, co ten ma zagrać. Meduzę cierpiącą na nadpotliwość?! Czemu nie! ​

Miejskie zjawiska

Jako sztuczna inteligencja nie ma preferencji. Za to preferencyjnie zmyśla

Z ChatemGPT można rozmawiać podobno prawie o wszystkim. Z wyjątkiem nielegalnych działań, seksu i bieżącej polityki. Wydawałoby się, że zjadł wszystkie ludzkie rozumy załadowane do sieci, będzie więc mądrze i na temat. Tymczasem sztuczna inteligencja kłamie z pokerową twarzą. Jeśli nie zna odpowiedzi na pytanie - zmyśla ją. Przyłapana, bez emocji i cienia refleksji - jak to algorytmowy głupek - wycofuje się z niej i podaje nową, nie bardziej prawdziwą od poprzedniej. Rozmowa z botem jednak wciąga. Wywiad z ChatemGPT? Czemu nie!

Sztuki wizualne

Wojowniczki. Zamiast kwiatów na Dzień Kobiet

​Kobiety Bliskiego Wschodu to nie tylko te w burkach i chustach na głowie, przemykające ze spuszczonym wzrokiem w towarzystwie męża lub brata. To także dzielne wojowniczki, które z bronią w ręku walczą o swój nienaniesiony na mapy świata kraj. Kurdyjki odbijały nawet miasta z rąk ISIS. To o nich opowiada wystawa fotografii i malarstwa. Do koniecznego zobaczenia – w Regionalnym Ośrodku Kultury.

Literatura

Lucja Słotka. Kobieta, która potrafi wszystko

Marta Guzowska i Leszek Talko razem studiowali. Nie byle co - archeologię. Ich drogi zawodowe się rozeszły, ale przyjaźń pozostała. Po 36 latach znajomości wpadli na to, by coś razem napisać. I tak powstało sześć tomów w jeden rok. Ich bohaterką jest Lucja Słotka - Home Disaster Manager, czyli specjalistka od katastrof wszelakich.

Muzyka

Jego portret

5 listopada 2021 r. skończył 80 lat. Ale obchodzi je już od ponad roku, jak przystało na poważny jubileusz. W sobotę, 12 listopada świętował z przytupem w Częstochowie, przy okazji uświetniając 45-lecie Miejskiej Galerii Sztuki. Włodzimierz Nahorny, nestor polskiej sceny muzycznej, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, multiinstrumentalista. ​