SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - kategorie

Cykle CGK:

Kraina i Zbrodnie w pogotowiu

​„Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!” choć krótszy niż zwykle, obfitował w niezmiernie ciekawe wydarzenia, starannie wyselekcjonowane przez organizatorów. W tym roku na „Czytaj!” - z racji innych obowiązków - pojawiłem się jedynie kilka razy. Niemniej każde z tych spotkań okazało się gęste od emocji i pełne mocnych wrażeń.

Zryw ma sens

​Zrywka raczej do końca swojego żywota pozostanie lokalnym słownym wybrykiem, jednak Zryw ma ambicje wyjść poza lokalność i stać się wydarzeniem, o którym mówi się i chwali także poza Częstochową. I w sumie bardzo im kibicuję.

Historie opowiedziane ruchem

W sierpniu z dużym entuzjazmem zapowiadałam II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, a teraz mam okazję podsumować, czy moje nadzieje się spełniły. Jak zatem wypadł tydzień imprez festiwalowych w Częstochowie?

Igranie z Bergmanem

We wrześniu studyjne kino OKF rozpoczęło nowy cykl. Retrospektywa filmów jednego z najważniejszych reżyserów światowej kinematografii. „Ingmar Bergman. Bóg Kina” będzie prezentować większość dzieł tego niezwykłego twórcy. Wszystkie zostały odpowiednio zremasterowane, dzięki czemu jeszcze lepiej można doceniać ich estetyczne walory.​

Dialog na ponad setkę

​Na ponad 1 200 m kw. więcej niż setka prac autorstwa aż 46 artystów. Z liczb warto jeszcze zapamiętać dwie: 11 i 17. Pierwsza odnosi się do 11. edycji Triennale Sztuki Sacrum, druga do czasu jej trwania, tj. 17 grudnia. Na odwiedzenie Miejskiej Galerii Sztuki mamy więc trzy miesiące. Warto!

Nie zliczę, ile razy usłyszałem już „pora dorosnąć”

By zdobyć setny kraj do wyznaczonej sobie puli, taksówką jechał 100 km przez pustynię. Jeden dzień w Iraku kosztował go 160 dolarów. Częstochowski podróżnik Kuba Bociąga nie ukrywa, że często robi coś pozbawionego logiki. Te historie opisał w kolejnym tomie książki „100 krajów przed czterdziestką”. W drugiej odsłonie rozmowy dla portalu CGK zdradza je przedpremierowo.

Teoria strun gitarowych

Piąta odsłona cyklu "Częstonsy" Rafała Cuprjaka, kręci się wokół rynku na Zawodziu.

Czytelnia Adama: Prosto z piekła

​Komiks Alana Moore’a liczy prawie 600 stron. Po jego przeczytaniu Adam Florczyk nie miał wątpliwości: „Prosto z piekła” to dzieło wybitne. To również ósma pozycja w tej wyjątkowej Czytelni.

Człowiek roku 1937 - Marian Skrzynecki

​Był działaczem niepodległościowym. Jako przedstawiciel konspiracyjnej organizacji młodzieżowej w 1905 r. brał udział w strajku szkolnym w Częstochowie. Należał tu od 1909 r. do organizacji bojowej PPS-Frakcji Rewolucyjnej, później działał w Związku Walki Czynnej oraz Związku Strzeleckim. W latach 1914–1917 służył w Legionach Polskich. W sierpniu 1937 r., w stopniu podpułkownika, został zastępcą dowódcy 7. pułku ułanów. W sierpniu 1939 r. Marian Skrzynecki objął dowództwo pułku.

Paganini kaca, siekana pietruszka i weselne szlagiery

Podczas sierpniowego występu Kabaretu Hrabi robienie zdjęć i nagrywanie było zabronione. Dozwolone było jedynie robienie notatek. Pisanie po ciemku ma pewne minusy, więc nie jestem pewna czy kochany z weselnej pieśni jechał spychaczem, czy może traktorem i co dokładnie pewna Grażyna robiła na drabinie. Na pewne nieścisłości warto przymknąć oko. Zresztą Hrabi wszystkim zaleca naukę życiowego dystansu.

eFKA po sąsiedzku

Choć piątkowy ranek był deszczowy, festiwalowa eFKA przegoniła chmury, zapewniając sobie upalną pogodę, dobrą frekwencję i pozytywną energię. Widać, że impreza już na dobre zakorzeniła się na ul. Mielczarskiego.

Tajemnice i damy

Poprzednie bohaterki tego cyklu to przede wszystkim malarki i dlatego tym razem chciałabym przypomnieć o pisarce, która choć sporo czasu spędziła w Poznaniu i Warszawie, to dorastała i kształtowała swój warsztat oraz pasje właśnie w naszym mieście.

Ego sum qui sum

​„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.

Sekrety miłej ulicy…

Ogromne zainteresowanie majowym spektaklem warsztatowym sprawiło, że szybko dołożono drugi termin - 20 czerwca, o 18.00 i 20.00. Jednak bilety znów wyprzedano. Przyznam, że sama chętnie zafundowałabym sobie powtórkę i wierzę, że jeśli „Ulica Miła” powróci w sezonie 2023/2024 nie będę na nią czekać sama.

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.