SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kulturoskop

 • koziorozec

  Koziorożec

  Koziorożce w lutym będą skoncentrowane na zdobywaniu szczytu góry. Potrafią to robić nie gorzej niż ich rogaci kuzyni. Może być stromo i trochę męcząco, ale widoki i okoliczności są warte zachodu. No i czasem jednak trzeba puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na odrobinę spontaniczności – nie wszystko musi być zaplanowane jak operacja wojskowa.


  Bohaterowie Polowania mieli wszystko zaplanowane, a wyszło, jak wyszło. Warto sprawdzić dokładnie jak, już 4 lutego w Teatrze im. Adama Mickiewicza. To historia o ludziach, którzy otwartość, szczerość i bezinteresowność uczuć wymienili na luksus i władzę, a wzajemne wsparcie i słuchanie zastąpili niekończącą się i bezwzględną rywalizacją. Do teatru warto się wybrać z Bykiem, a jak nie, to pewnie na widowni niejedna fajna Panna się trafi (jak trzeba to i w skórze kawalera). • wodnik

  Wodnik

  Wodniki w lutym będą miały więcej pomysłów niż będą w stanie policzyć! Przyda się jednak pewna selekcja, nie wszystko, co błyszczy, jest naprawdę złote. Najlepiej rozpocząć od analizy SWOT, znaleźć słabe i mocne strony, szanse i zagrożenia przedsięwzięcia, i dopiero wtedy ruszyć do działania, najlepiej z Koziorożcem. A może nawet Rak się nada?


  W ramach natchnienia Wodniki mogą się wybrać na wernisaż wystawy Szlakiem śląskich pałaców i zamków w Regionalnym Ośrodku Kultury (5 lutego). Piętnastu autorów odbyło dwie fotopodróże, podczas których odwiedzili takie obiekty jak: Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac w Nakle Śląskim czy Pałace w Pławniowicach i Brynku. Być może do galerii zajrzą jakieś księżniczki (może Strzelce) albo książęta (Bliźnięta?). Warto sprawdzić, a nuż zaiskrzy, a przy okazji można popatrzyć na efekty działań pasjonatów fotografii.

 • ryby

  Ryby

  Ryby w lutym powinny znaleźć czas na… romantykę. Powinny jednak uważać, by nie przesadzić z sentymentalnymi czy wręcz ckliwymi gestami. Jeśli zaczną przypominać bohatera z telenoweli, może się okazać, że ich partner będzie szukał pilota do zmiany kanału. Taki Lew czy Skorpion nie przepada za takimi nastrojami, a może przepadać za Rybami. Czasem więc lepiej stanąć mocniej na ziemi (pomimo płetw).


  Dobrym wyborem dla Ryb, nie tylko na randkę – na przykład z Rakiem - będzie Priscilla w Kinie Studyjnym OKF Iluzja (14 lutego). Oczami Priscilli Sofia Coppola opowiada o nieznanym obliczu najsłynniejszej love story – długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, począwszy od okresu, kiedy Elvis stacjonował w Niemczech, aż po czas, kiedy zamieszkali w wymarzonej rezydencji Graceland. To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

 • Znak zodiaku Baran

  Baran

  W lutym Barany będą miały jeszcze więcej energii niż w styczniu. Tym razem będą przypominały ekspres do kawy i to taki na wypasie, co sam mieli, zaparza i pieni mleko. Jednak niech uważają, by ich pomysły nie były szybsze od działania. W miłości jest szansa na burzę uczuć – może z Lwem – ale warto pamiętać o gaśnicy. W pracy Barany powinny być jak… owce - skupione na celu (skubaniu trawy), ale nie dające się zwieść na manowce. Wszelkie bariery należy obejść szerokim łukiem, wtedy sukces będzie na wyciągnięcie kopyt. Na przykład w parze ze Strzelcem.


  Dodatkowej energii doda Baranom koncert "Aleja Rocka Symfonicznie" w Filharmonii Częstochowskiej (25 lutego). Koziorożec ma już bilet, bo też potrzebuje jeszcze doładowania. Na scenie kilkadziesiąt osób - orkiestra symfoniczna, soliści, chór i tancerze z Ukrainy oraz polski zespół rockowy Żuki. To show z nowoczesnymi wizualnymi i świetlnymi efektami specjalnymi, a w repertuarze największe przeboje m.in. The Beatles, Tiny Turner, Led Zeppelin, Queen, Boba Dylana i Deep Purple.

 • byk

  Byk

  Byki w lutym będą miały szansę na wielki przełom w finansach. To nie przypadek, tylko efekt ciężkiego trudu, żeby nie powiedzieć orki. Teraz trzeba unikać impulsywnych zakupów, a w pracy, nie dać się wciągnąć w bycze potyczki, tylko trzymać własnych celów jak róg matadora (albo bardziej jak matador rogu). To będzie miesiąc, w którym wytrzymałość i determinacja będą kluczem do sukcesu Byka.


  Nagrodą może być czas spędzony na przykład z Panną na koncercie walentynkowym Bądź moim natchnieniem w Filharmonii Częstochowskiej, oczywiście 14 lutego. Bo kiedy, jak nie w tym dniu posłuchać ponadczasowych przebojów Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Bogusława Meca, Krystyny Prońko czy Grzegorza Ciechowskiego. Bilet kupił też jeden Koziorożec (podobno zainteresowany).

 • bliznieta

  Bliźnięta

  Bliźnięta w tym miesiącu powinny sobie zrobić przysługę i przestać zmieniać zdanie tak często, jak strony kalendarza. Niech się zapatrzą na zrównoważone Wagi. Z kolei w pracy ważna będzie Wasza elastyczność, ale i kreatywność. Luty będzie miesiącem pełnym niespodzianek – także w miłości (Barany jakieś takie niespokojne), więc trzeba być przygotowanym na szybkie myślenie i jeszcze szybsze dowcipy.


  Na zakończenie karnawału Bliźnięta mogą wybrać się do Filharmonii Częstochowskiej na Śledzik z chórem w sam raz, tuż przed Walentynkami, 13 lutego. Wystąpi Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka, a na fortepianie zagra Janusz Frączek. Na śledzika potem można zabrać zainteresowanego Wodnika (wtedy nie zapominajcie o gumie do żucia albo o miętowych dropsach).

 • rak

  Rak

  Raki w lutym powinny zadbać o siebie, bo inaczej może je zalać fala obowiązków, jak tsunami. W pracy niech trzymają się harmonogramu, ale niech nie boją się też wędrować po nieznanych terenach. Na przykład z Rybą (choć z nią to lepiej pływać). Nierzadko najsmaczniejsze owoce rosną na gałęziach, do których trzeba doskoczyć. A więc: hop!


  Potem dla relaksu można się wybrać się – np. ze Skorpionem - na Akademię Pana Kleksa do OKF „Iluzja” (8 lutego) i zobaczyć świat, zainspirowany twórczością, znanego chyba wszystkim, Jana Brzechwy. Tym razem, w wersji Macieja Kawulskiego, nastoletnia Ada Niezgódka trafia do magicznej szkoły w świecie bajek, którą zarządza ekscentryczny pan Kleks (w tej roli Tomasz Kot). Można będzie sprawdzić, jak wypada porównanie z filmową wersją sprzed lat.

 • lew

  Lew

  Lwia pewność siebie w lutym będzie lśnić jak gwiazdy na niebie. W miłości bądźcie jak król dżungli - podkreślajcie swoją siłę, ale pamiętajcie o delikatności. Strzelec i Panna są zainteresowane. W pracy, dajcie pobłyszczeć Waszym pomysłom, niech Wasze umiejętności przyciągną uwagę, jednak pamiętajcie, że nawet lew czasem musi odpocząć w cieniu.


  Świetnym odpoczynkiem – bez cienia, za to w klimatycznym wnętrzu Teatru im. Adama Mickiewicza – będzie nagrodzony Złotą Maską „ Kandyd, czyli optymizm” (17 lutego). Pomimo tego, że Voitaire napisał go w XVIII wieku, to okazuje się, że niezależnie od systemów politycznych i epoki, wciąż żyjemy w „najlepszym ze światów”, krajem zarządza „czarujący monarcha”, „nasz generał jest najwybitniejszy”, a „Kobiety są wspólne, tak jak wszystko w tym kraju”. Tekst przetłumaczony przez Tadeusza Boy'a Żeleńskiego, z piosenkami Macieja Wojtyszko z muzyką Jerzego Derfla, śpiewanymi przez aktorów, to gwarancja fantastycznego wieczoru, nie tylko dla Lwów.

 • panna

  Panna

  Panny w lutym mają szansę na odkrycie nowego hobby. Jeśli jednak zaczną zbierać kapsle od butelek zamiast zarabiać na nich (kapslach albo butelkach) miliony, czas wrócić do planu A. W tym miesiącu Panny powinny skupić się na detalach, ale nie zapominać spojrzeć na całość - nawet najbardziej perfekcyjna kwiatowa aranżacja może być zasłonięta przez zbyt bujnie rosnące liście. Luty to czas na dostrzeganie piękna w szczegółach, ale trzeba pamiętać, że życie to nie tylko kropki i przecinki.


  W lepszym widzeniu pomoże podróż do przeszłości, można do niej wykorzystać koncert Varius Manx z Kasią Stankiewicz w Filharmonii Częstochowskiej (26 lutego). Lata 90. to fantastyczny czas nie tylko dla muzyki, ale pod wpływem tamtych melodii – zwłaszcza u części z nas - uwalniają się dawno schowane emocje, z beztroską, młodzieńczością i najlepszymi wspomnieniami. Powspominać można z Bykiem, albo z Rybami. A i Lew może się obudzi…

 • waga

  Waga

  Wagi z początkiem roku powinny postawić na równowagę. Ale uwaga! To nie oznacza, że można zjeść połowę tortu i wierzyć, że waga się nie zmieni (niestety). Równowaga to sztuka, nie magia. W miłości Wagi powinny zapatrzyć się na mistrzów tańca - prowadzić, ale nie zapominać o partnerze, bo to nie tylko ich show. Taki Bliźniak też chętnie się pokaże. Elegancja i wdzięk to jedno, ale prawdziwa harmonia to sztuka balansu.


  Dla rozrywki niech Wagi wybiorą się 24 lutego do Filharmonii Częstochowskiej na „Wstyd" (Wodnik i dwa Bliźniaki już tam będą). To teatralna wersja filmowego przeboju „Teściowie". Zderzenie dwóch całkowicie odmiennych rodzin – różniących się pochodzeniem, statusem społecznym, stylem życia i zwyczajami – jest kanwą dla coraz bardziej ekscytujących wydarzeń. Do tego cięte riposty, autentyczne emocje i wyraźne kreacje aktorskie – Anny Dereszowskiej, Mariety Żukowskiej, Szymona Bobrowskiego i Wojciecha Zielińskiego. „Wstyd” w reżyserii Wojciecha Malajkata wstydu nie przynosi, warto być.

 • skorpion

  Skorpion

  Skorpiony z początkiem roku powinny unikać konfliktów, jakby to było menu bez deseru. Czasem lepiej jest odpuścić niż marnować energię na walkę o to, kto ma rację. Zwłaszcza z drugim Skorpionem kłótnie są bezsensowne. Luty będzie miesiącem, w którym zdolności obserwacyjne Skorpionów przyniosą im sukces. Uwaga – odkrycie każdego sekretu to tylko kwestia czasu, także lepiej pozostać czujnym...


  Prawdopodobnie niejeden sekret miał znakomity aktor i przez wiele lat dyrektor częstochowskiego teatru Marek Perepeczko (Baran). Być może część z nich będzie można poznać 5 lutego, oglądając film zatytułowany… „Marek Perepeczko” w DKF Rumcajs ACK Politechniki Częstochowskiej. Na ekranie zobaczymy fragmenty jego filmowych i teatralnych ról – nie tylko „Janosika” i komendanta z „13 Posterunku” - uzupełnione wspomnieniami kolegów z branży: Andrzeja Wajdy, Jerzego Treli, Andrzeja Grabowskiego, Henryka Talara, Stefana Friedmanna, Macieja Ślesickiego, Zbigniewa Wodeckiego, Jerzego Bończaka oraz jego przyjaciół z Częstochowy. Bilety mają już Ryby i jedna Panna.


 • strzelec

  Strzelec

  Strzelce w lutym muszą znaleźć czas na podróż. Jeśli nie możecie wyjechać, przynajmniej spróbujcie zrobić podróż kulinarną po lokalnych restauracjach (np. z Lwem) albo sami coś egzotycznego wyczarujcie w swojej kuchni. Początek roku to czas, aby wykorzystać swoją odwagę do podbijania nowych horyzontów, ale Strzelce niech pamiętają o rozważnych przygotowaniach, zanim rzucą się w wir przygody. Baran już się czai, a i Ryby chętne.


  Nie tylko dla tych Strzelców, którzy zagubili porywy namiętności znakomita będzie premiera spektaklu "Seks dla opornych" Michele Riml w reżyserii Marka Ślosarskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza (10 lutego). Pikantny, bardzo zabawny tekst o małżeństwie z 25-letnim stażem, które usiłuje wzniecić płomień pożądania z wykorzystaniem podręcznika „Seks dla opornych”, niezbędnego podobno w każdym związku. Czy wskazówki zawarte w książce pomogą? Odpowiedzi trzeba szukać przy Kilińskiego. Na scenie Agata Ochota – Hutyra i Marek Ślosarski.