SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - kategorie

Cykle CGK:

Back to Black

Filmowa opowieść o Amy Winehouse, artystce, która błysnęła jak meteor i zgasła, dzieli publiczność. Częstochowska premiera z udziałem Piotra Metza odbyła się 19 kwietnia. Dziennikarz nie ukrywał, że recenzje są także krytyczne, ale on sam ten tytuł gorąco poleca. O tym dlaczego warto spędzić w kinie te dwie godziny z hakiem, przeczytacie poniżej. OKF zaprasza na seanse do 2 maja włącznie.

Częstochowskie biblioteczki – rozdział pierwszy

„Dom bez książek, jest jak plaża bez słońca”. Słowa Jose Martiego idealnie wpisują się jako wyjaśnienie tego nowego cyklu. Będę w nim odwiedzał domowe biblioteczki częstochowianek i częstochowian. Szykuje się bardzo ciekawa podróż.

Czy Komeda wziął się z „komędy” w Alejach?

23 kwietnia wypada 55. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, a 27 kwietnia – 93. rocznica jego urodzin. Znaczącym przystankiem w życiu znanego kompozytora i jazzmana była… Częstochowa.

Wszystkie piosenki są o miłości

​W niedzielne popołudnie sala Filharmonii Częstochowskiej pękała w szwach. Tej frekwencji nie zagwarantował jednak któryś z „topowych” wykonawców, którego kawałki królują dziś w radiu, a płyty na listach sprzedaży. Tak zadziałał klimatyczny koncert w stylu bardzo retro.

Ostatni inspirujący weekend!

​Efekt 49. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Jurajska Jesień” pozostanie w Sali Gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki już tylko do niedzieli, 21 kwietnia. Przed nami ostatni już „Inspirujący weekend”!

Choroba duszy

​Ten koncert powstał w dwie rocznice: śmierci Edwarda Stachury i 15-lecia premiery słynnego już częstochowskiego spektaklu dedykowanego jego twórczości. „Choroba duszy” jest opowieścią krótką, bo i życie Steda było niedługie. Opowieścią o legendzie, ale tej wypełnionej lękami, samotnością, odrzuceniem, ale i świadomością własnego obłędu.

Turlanie przygód

​W przyciemnionym pokoju, przy stole siedzi kilka postaci. Pochylają się nad porozrzucanymi wśród rozstawionych świec arkuszami papieru i żywo dyskutują. Na twarzach widać ekscytację, a co chwila słychać odgłos turlających się kości, jęki zawodu lub okrzyki triumfu. Właśnie grupa śmiałków, pod przewodnictwem Mistrza Gry, przeżywa kolejne przygody w grze fabularnej.

Właściwie mógłbym siedzieć i nie kończyć tych obrazów

​Adam Patrzyk pracuje nad obrazami miesiącami, żartuje, że nie oszczędza na farbach. Nie ukrywa, że cały czas się uczy i ciągle zastanawia jak np. malować zieleń (bo drzewa od liceum wychodzą mu jakieś czerwone). Jego prace (w tym te wielkoformatowe) do 11 lutego prezentowane są w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. O „Poza realnością” w rozmowie dla portalu CGK opowiadają autor i kuratorka ekspozycji Katarzyna Sucharkiewicz.

Historie opowiedziane ruchem

W sierpniu z dużym entuzjazmem zapowiadałam II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, a teraz mam okazję podsumować, czy moje nadzieje się spełniły. Jak zatem wypadł tydzień imprez festiwalowych w Częstochowie?

Czytelnia Adama: Prosto z piekła

​Komiks Alana Moore’a liczy prawie 600 stron. Po jego przeczytaniu Adam Florczyk nie miał wątpliwości: „Prosto z piekła” to dzieło wybitne. To również ósma pozycja w tej wyjątkowej Czytelni.

Paganini kaca, siekana pietruszka i weselne szlagiery

Podczas sierpniowego występu Kabaretu Hrabi robienie zdjęć i nagrywanie było zabronione. Dozwolone było jedynie robienie notatek. Pisanie po ciemku ma pewne minusy, więc nie jestem pewna czy kochany z weselnej pieśni jechał spychaczem, czy może traktorem i co dokładnie pewna Grażyna robiła na drabinie. Na pewne nieścisłości warto przymknąć oko. Zresztą Hrabi wszystkim zaleca naukę życiowego dystansu.

eFKA po sąsiedzku

Choć piątkowy ranek był deszczowy, festiwalowa eFKA przegoniła chmury, zapewniając sobie upalną pogodę, dobrą frekwencję i pozytywną energię. Widać, że impreza już na dobre zakorzeniła się na ul. Mielczarskiego.

Tajemnice i damy

Poprzednie bohaterki tego cyklu to przede wszystkim malarki i dlatego tym razem chciałabym przypomnieć o pisarce, która choć sporo czasu spędziła w Poznaniu i Warszawie, to dorastała i kształtowała swój warsztat oraz pasje właśnie w naszym mieście.

Ego sum qui sum

​„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.