SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Taniec

  • Historie opowiedziane ruchem

    W sierpniu z dużym entuzjazmem zapowiadałam II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, a teraz mam okazję podsumować, czy moje nadzieje się spełniły. Jak zatem wypadł tydzień imprez festiwalowych w Częstochowie?

  • Zbrodnia samookaleczenia duszy

    ​Myli się ten, kto pomyśli, że „Zbrodnia i…” jest roztańczoną wersją dzieła Fiodora Dostojewskiego. Nie ma tam Raskolnikowa, lichwiarki i Soni. Nie biją w nim kryminalne echa. Ta zbrodnia ma inny wymiar. Jest tą, którą dokonuje się na samym sobie.

  • Pamięć do odkrycia

    W zeszłym roku po raz pierwszy w naszym mieście odbył się Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”. Miałam okazję zapowiadać to wydarzenie, a swoimi wrażeniami tuż po dzielił się Adam Florczyk. Oboje zgodnie stwierdziliśmy, że Częstochowie taki powiew świeżości był potrzebny. Dlatego tak bardzo cieszy, że już we wrześniu (od 2 do 15) będziemy mogli uczestniczyć w drugiej edycji tego projektu.

  • Taniec – Pamięć – Ciało – Miasto

    Jesteśmy dopiero na półmetku roku, a ja mam już bardzo mocnego kandydata do nagrody w kategorii najciekawszego i najbardziej intrygującego wydarzenia kulturalnego sezonu. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć Miasta” pojawił się w Częstochowie trochę z zaskoczenia, ale zaliczył przy tym prawdziwe wejście smoka. Pokazał taniec jako język uniwersalny i niezwykle pojemny. Język uwikłany zarówno w kontekst historyczny, jak i naszą współczesną codzienność.

  • Pamięć miejsc czy miejsca pamięci?

    Jak żydowską historię Częstochowy opowiedzieć ruchem? Będziecie mieli okazję przekonać się już w tym miesiącu podczas Festiwalu Tańca Współczesnego. Warsztaty: Pamięć ciała, Tańce żydowskie, Gaga for people, spacer performatywny, spektakle, wystawa fotograficzna i wiele innych, niekonwencjonalnych wydarzeń złożą się na projekt „Pamięć miasta”, którego pomysłodawczynią jest Anna Królica wraz z Fundacją Performa.