Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Rysunkowy portret Sylwii Góry

Kulturalny ferment
Sylwia Góra

Sylwia Góra przygląda się częstochowskiej kulturze z charakterystycznym, reporterskim zacięciem. Lubi zadawać trudne pytania, podnosić sobie (i innym) poprzeczkę oraz siać ferment, który zmusza do namysłu i ożywia nawet najbardziej skostniałe środowiska. Przy tym jednak od lat pozostaje wrażliwa i czuła w stosunku do wszystkich przejawów sztuki w pędzącym na oślep współczesnym świecie.

Sztuki wizualne

Do czterech razy sztuka

Ostatni dzień czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie obfitował w wernisaże. Otwarto aż cztery wystawy, które możemy oglądać do 21 sierpnia. Dwie z nich, to ekspozycje częstochowskich artystek i artystów, pozostałe dwie – zaproszonych do Częstochowy gościń i gości.

Muzyka

Powrót do korzeni

Festiwal Frytka Off świętuje w tym roku okrągłą, dziesiątą edycję. Po pandemicznej przerwie najdłużej na powrót czekały festiwale muzyczne, które zawsze ściągały ogromną publiczność. W końcu na tym polega koncert – na zebraniu w jednym miejscu jak największej ilości ludzi, aby mogli bawić się wspólnie i razem wkraczać w Bachtinowski porządek karnawału, gdzie na rzecz świętowania zawieszone są prawa rządzące codziennością. I bez wątpienia w tym roku, 25 czerwca, cała Częstochowa będzie świętować.

Taniec

Pamięć miejsc czy miejsca pamięci?

Jak żydowską historię Częstochowy opowiedzieć ruchem? Będziecie mieli okazję przekonać się już w tym miesiącu podczas Festiwalu Tańca Współczesnego. Warsztaty: Pamięć ciała, Tańce żydowskie, Gaga for people, spacer performatywny, spektakle, wystawa fotograficzna i wiele innych, niekonwencjonalnych wydarzeń złożą się na projekt „Pamięć miasta”, którego pomysłodawczynią jest Anna Królica wraz z Fundacją Performa.

Miejskie zjawiska

Biała noc

Noc Muzeów w Częstochowie to już tradycja. W tym roku odbywała się po raz jedenasty. Pierwsza edycja miała miejsce w roku 2012. To nie tylko święto placówek, ale przede wszystkim świetna okazja do spotkań towarzyskich ze sztuką, kulturą i dobrą zabawą w tle.

Literatura

Ostatnie fastrygi

Z Częstochową związanych było i jest co najmniej kilka ważnych poetek. Relacja jednej z nich z naszym miastem była wyjątkowo trudna. Częstochowa dla Irit Amiel to miejsce nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa, ale także najtragiczniejszych wydarzeń z jej życia – wojny i Zagłady. A mimo to w biografii Irit znajdziemy ciągłe powroty do ojczyzny, tej małej - lokalnej i dużej - Polski, która ją tak mocno zawiodła.

Sztuki wizualne

Być kobietą, być kobietą...

8 marca to data, która w Częstochowie od wielu lat kojarzy się ze sztuką. I to sztuką bardzo konkretną, bo tworzoną przez kobiety. Zawsze w tym dniu odbywa się bowiem wernisaż cyklicznej wystawy „8 Kobiet”, której pomysłodawczynią jest częstochowska malarka, kuratorka i wiceprezeska Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – Małgorzata Stępniak. W tym roku oglądamy jubileuszową, dziesiątą odsłonę ekspozycji.

Sztuki wizualne

Lustro dla Polski

Zacznę od wyznania: lubię sztukę współczesną. Tę, która bezpośrednio odpowiada na to, co dzieje się wokół nas, jest zaangażowana, wychodzi poza ramy. I właśnie taką sztukę możemy oglądać na wystawie „Cut it out” w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Sztuk Pięknych - Konduktorowni.

Sztuki wizualne

Ćwiczenia mistyczne

Od 29 stycznia do 27 lutego w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica możemy oglądać wystawę Michała Boguckiego zatytułowaną „Okiem abstrakcji. Malarstwo. Performans. Sztuka Akcji 1971-2021”. Okazja jest niemała, bowiem Bogucki obchodzi właśnie 50-lecie pracy twórczej.

Sztuki wizualne

Malarstwo optymistyczne

​Szpachla, płótno, spacer, farby olejne i akrylowe albo pastele. Tyle wystarczy Stanisławowi Markowi Śledzińskiemu, żeby tworzyć. Dowiadujemy się tego z filmu Wojtka Kowalskiego pt. „Stach”, który 14 stycznia miał swoją premierę w Miejskim Domu Kultury.

Sztuki wizualne

3 razy P

Do 5 stycznia 2022 r. w Konduktorowni Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych możemy oglądać wystawę trzech artystów z Częstochowy: Dariusza Pali, Adama Patrzyka i Jacka Pałuchy. Ekspozycja powstała w efekcie przyjaźni, bo artystycznie są to trzy zupełnie różne języki malarskie.