SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Maciej Mąka

Turlanie przygód

1 marca 2024
Ilustrowany portret Rafała Kwaska
Udostępnij

W przyciemnionym pokoju, przy stole siedzi kilka postaci. Pochylają się nad porozrzucanymi wśród rozstawionych świec arkuszami papieru i żywo dyskutują. Na twarzach widać ekscytację, a co chwila słychać odgłos turlających się kości, jęki zawodu lub okrzyki triumfu. Właśnie grupa śmiałków, pod przewodnictwem Mistrza Gry, przeżywa kolejne przygody w grze fabularnej.

middle-Władca--2.jpg

Takie sceny możecie zobaczyć choćby w kultowym serialu „Stranger Things”, ale przy odrobinie szczęścia i śmiałości również na własne oczy, gdyż odbywają się codziennie. Stołowe gry RPG (skrót z angielskiego Role Playing Game) to gałąź rozrywki, która od kilku ładnych lat przeżywa prawdziwy renesans, do czego przyczynił się wymieniony powyżej serial. Na całym świecie grupa zapaleńców umawia się na rozgrywanie scenariuszy w bardziej lub mniej fantastycznych światach.

Ogólne zasady są proste: trzeba zebrać dwie do sześciu osób, kilka wielościennych kości, trochę kartek i ołówki, oraz podręcznik do gry. Jedno z was zostaje mistrzem gry - arbitrem, scenarzystą i moderatorem rozgrywki. Pozostali tworzą swoich bohaterów, losując ich statystyki i opisując indywidualnymi cechami. Następnie wciela się w wykreowane role, a mistrz gry swoimi opisami świata, sytuacji i odgrywaniem postaci, które nie są prowadzone przez graczy (BN- Bohaterowie Niezależny) przedstawia wam scenariusz, w którym bierzecie aktywny udział.

Jeśli marzyliście kiedyś, by zanurzyć się w historii rodem z ulubionych książek lub filmów to właśnie gry fabularne dają taką możliwość. Dzięki rozmowie, wspieranej czasem przez rysowane mapy krain i podziemi oraz figurki, mistrz gry buduje fabułę, pozwalając być innym współtwórcami historii, a nie tylko biernymi odbiorcami.

middle-Władca--1.jpg

Wybierzcie jakieś uniwersum z popkultury, które chcielibyście przemierzać i stawiam dolary przeciwko orzechom, że jest już jakiś podręcznik do gry RPG, który pozwala się do niego przenieść. Chcesz wcielić się w kosmicznego rebelianta, walczącego ze złowrogim imperium? Awanturniczego archeologa badającego starożytne ruiny? Czy knypka z owłosionymi stopami idącego wrzucić biżuterię do wulkanu? Dzięki Grom Fabularnym to wszystko jest możliwe.

W dobie zalewu cyfrowych ekranów, scrollowania social mediów, gry RPG mogą być świetną alternatywą. Pozwalają spotkać się z żywymi ludźmi, zawiązywać nowe znajomości i doświadczać rozrywki, która pozwala rozwijać kreatywność, umiejętności językowe, społeczne i uczyć współpracy. Ogrom oferowanych gier powoduje, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Gry mają różny poziom skomplikowania zasad, od jednostronicowych, darmowych arkuszy, po liczące kilkaset stron, pięknie wydane księgi. Są też dostosowane dla różnych kategorii wiekowych. Dla najmłodszych, pięcio-, dziesięciolatków mamy gry, które uczą rozwiązywania problemów i konfliktów bez przemocy. Są gry uniwersalne, skupiające się na przygodzie i eksploracji świata przedstawionego oraz gry dla dorosłych, które na granicy dramy eksplorują mroczne zakamarki ludzkiej duszy. Są również gry RPG solo, gdzie gracz i mistrz to jedna i ta sama osoba. Jedno jest pewne: żeby naprawdę dowiedzieć się o co chodzi w RPG nie wystarczy przeczytać o tym lub obejrzeć sesję na YT. Trzeba to przeżyć, wcielić się jako gracz w postać lub zostać mistrzem gry i zobaczyć, jak otwiera się przed nami przestrzeń do uczestniczenia we wspaniałych historiach.

middle-Władca--7.jpg

Moja przygoda z RPG trwa już ponad 25 lat i nieodmiennie daje mi wiele satysfakcji.

Postawiłem sobie za cel propagować ten sposób spędzania wolnego czasu i udowadniać, że gra w „erpegi” nie wymaga doświadczenia i jakiś ponadprzeciętnych umiejętności. Jest dostępna dla wszystkich chętnych, którzy używają języka.

Największym problem, jaki zauważyłem, to deficyt mistrzów gry, bez których trudno zbudować sesje. Dlatego na organizowanych cyklicznie Częstochowskich Dniach Fantastyki mistrzowie gry starają się zaproponować wam gładkie wejście w świat erpegów, przygotowując sesję.

Najbliższe Częstochowskie Dni Fantastyki odbędą się już w tę sobotę, 2 marca w Pub&Resto Szafa Gra, w programie m.in. prelekcje, spotkania autorskie z pisarzami, konkursy, strefa gier planszowych i strefa RPG, gdzie będzie można uczestniczyć w jednej z dwóch sesji w Uniwersum Diuny oraz sesje w klimacie fantasy w systemie Symbaroum. Chętnych zapraszamy do rezerwacji poprzez maila program.ckf@gmail.com . Do zobaczenia na Konwencie. Pełen program sprawdzicie na fanpage’u imprezy.

Fot. Maciej Mąka

Cykle CGK - Autorzy