SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Teatr

Poświatowska. Listy niosące miłość

Teatr im. Adama Mickiewicza (ul. Kilińskiego 15)
2024-04-10, godz. 10:00 2024-04-11, godz. 10:00 2024-05-08, godz. 18:00
Udostępnij

Jak podkreśla Agnieszka Łopacka: „O Halinie Poświatowskiej myślę w kontekście uniwersalnym, nie widzę jej jako postaci historycznej czy pomnikowej. Uważam, że Poświatowska, której portret wyłania się z jej własnych listów, jest kobietą z krwi i kości, obdarzona dużym temperamentem, głodem życia pełną piersią. Była szczera, prawdziwa i odważna, zarówno w życiu, jak i swojej twórczości. Jej erotyki są tak śmiałe, że nawet dzisiaj potrafią wywołać rumieniec, a kiedyś musiały działać jeszcze silniej…


W „Listach niosących miłość” chcę oddać głos poetce, ale też wypowiedzieć się w swoim imieniu. Myślę, że jej poezja, pomimo że bardzo osobista i oparta na konkretnych życiowych doświadczeniach, ma w sobie ogromny potencjał uniwersalizmu i pewnie dlatego jest bliska zarówno mnie, jak i wielu kobietom żyjącym tu i teraz".


Osią scenariusza są zarówno wiersze o tematyce miłosnej, jak i listy, które Halina Poświatowska pisała do mężczyzn swojego życia.


Brat poetki, Zbigniew Myga, powiedział w jednym z wywiadów: "Miłość jest największą siłą we wszechświecie, więc nic dziwnego, że Haśka niejako przeciwstawiła pragnienie miłości niebezpieczeństwu śmierci."


Scenariusz: Agnieszka Łopacka

Wystąpią: Agnieszka Łopacka i Wojciech Królikowski (piano)


źródło: https://tiny.pl/dr8d2