SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Film

Za duży na bajki 2 /Młody Iluzjonista/

Kino Studyjne OKF Iluzja (al. Najświętszej Maryi Panny 64)
2024-04-20, godz. 12:00 2024-04-21, godz. 12:00
Udostępnij

Film w reżyserii Kristoffera Rusa ponownie opowie o ważnych zarówno dla dzieci, jak i rodziców kwestiach, jednocześnie bawiąc i wzruszając przy tym do łez. W obsadzie utalentowane, znane z części pierwszej, młodzieżowe trio: Maciej Karaś, Amelia Fijałkowska i Patryk Siemek. Na ekranie towarzyszą im Karolina Gruszka, Dorota Kolak, Paweł Domagała, Michał Żurawski oraz Grzegorz Małecki. „Za duży na bajki 2” to wciągająca, pełna humoru opowieść dla całej rodziny o sile przyjaźni, stawianiu czoła przeciwnościom i mierzeniu się z prawdą. Tym razem Waldek, Staszek i Delfina przeżyją lato pełne przygód w Tatrach. Podczas wycieczki Waldek przypadkowo dowiaduje się, że w okolicy mieszka jego ojciec, o którym od mamy słyszał tylko tyle, że dawno temu porzucił ich rodzinę. Chłopiec postanawia za wszelką cenę go odnaleźć i osobiście zapytać o powody tej decyzji. Wraz ze Staszkiem, pod osłoną nocy, wyruszają na poszukiwania. Czyhające na nich na górskim szlaku niebezpieczeństwa to nic w porównaniu z zadaniem, które otrzymuje Delfina. Kreatywna nastolatka musi ukryć przed niczego nieświadomą ciotką, mamą Waldka oraz… jej nowym partnerem prawdę o zniknięciu chłopców. Jakie zawirowania w życie wszystkich bohaterów wniesie ta sekretna misja?  Czy Waldek otrzyma odpowiedzi na dręczące go pytania i zrozumie postępowanie ojca?


Film rekomendowany przez Zespół Edukatorów Filmowych


Za duży na bajki 2 to pogodna i mądra historia o podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji, opowiedziana z przymrużeniem oka, ale bez infantylizowania tematu i widowni. W lekkiej formie kina przygodowego, a nawet kina drogi, scenarzystka kreśli obraz dziecka podążającego za zaspokojeniem potrzeby bliskości i miłości. Film może dać możliwość do rozmów na temat relacji dzieci z rodzicami zwłaszcza w sytuacjach, kiedy dochodzi do rozwodów czy porzucenia. To doskonałe narzędzie do dyskusji z uczniami o sposobach wchodzenia w relacje, które wzbogacającą życie, a także o stawianiu granic i zaspokajaniu swoich potrzeb w szacunku do potrzeb innych. Twórcy filmu wskazują, że w rodzinie nie zawsze musi być idealnie. Ważne, żeby mieć blisko siebie ludzi, którym na nas zależy i pozwolić im się kochać. To co najlepsze jest często blisko nas, wystarczy to tylko zauważyć.


Pewne zastrzeżenia może budzić dziwaczny humor, czasami niedostosowany do dziecięcego odbiorcy oraz nielogiczne sceny akcji, które mogą wprowadzać w błąd pod względem edukacyjnym (np. scena ataku niedźwiedzia – dzieci uciekają na drzewo, co w rzeczywistości jest najmniej mądrym rozwiązaniem). W porównaniu do części pierwszej, Za duży na bajki 2 utrzymany jest w tonie lżejszym, bardziej rozrywkowym.


Film Za duży na bajki 2 świetnie się ogląda. To dobrze zrealizowane i zagrane kino przygodowe – dziecięcy bohaterowie są naturalni, a dialogi autentycznie zabawne. Ta produkcja wzrusza i bawi, a dopiero na koniec poucza.


źródło: https://tiny.pl/drtvj