SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Wystawy

Transformacja - wernisaż wystawy malarstwa Marka Laskowskiego

Muzeum Częstochowskie, Pawilon Wystawowy (Park im. S. Staszica)
2024-04-19, godz. 18:00
Udostępnij

Marek Laskowski to absolwent Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, dyplom z architektury wnętrz obronił w 2012 r.


Na wystawie zaprezentowany zostanie zbiór prac malarskich powstałych w ciągu ostatnich 2 lat, ze wskazaniem na kontekst i prowadzącą do niego drogę rozwoju. Marek Laskowski twierdzi, że drogą tą jest ewolucja od typowego graffiti, realizowanego w formie wariacji literniczych, poprzez późniejsze kompozycje geometryczne aż do malarskich działań studyjnych o cechach abstrakcji geometrycznej. Kolejne etapy będą pokazane głównie poprzez materiały dokumentacyjne realizacji, a zasadniczą częścią prezentacji staną się obrazy studyjne w różnych technikach. Da to możliwość przekonania się, czy to, co przez lata było wypracowywane na ulicach miast czy pustostanach, wytrzymuje konfrontację z muzealnymi przestrzeniami.


Artysta chce zaobserwować, „jak zmiana kontekstu wpływa na wydźwięk prac i energię, którą z sobą niosą. Zaistniałaby także okazja do obserwacji formalnych dla poszczególnych etapów […] Z racji wskazanego podłoża graffiti i muralizmu działania te wpisują się w nurt Urban Artu, który to na dobre zaistniał już w obrębie sztuki współczesnej i cieszy się szerokim zainteresowaniem publiki w ostatnich latach […] Słowo transformacja w swoim szerokim zakresie znaczeń i zastosowań świetnie się także odnosi do określenia procesu budowania moich obrazów, gdzie początkowe formy podlegają wielokrotnym modyfikacjom, a nawet zastępowaniu przez kolejne kształty, a finalna kompozycja często diametralnie różni się od początkowego układu”. Kuratorka wystawy: Matylda Ślosarska


źródło: https://tiny.pl/drt65