SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Anna Żyła

Czuła obserwatorka rzeczywistości

13 kwietnia 2023
Rysunkowy portret Sylwii Góry
Udostępnij

Anna Żyła – bo to ona jest bohaterką kwietniowej herstorii – tworzy obrazy abstrakcyjne, jak również takie, które są nieco bardziej wzorowane na naturze, ale nie są jej mimetycznym naśladowaniem, raczej twórczym przetworzeniem, opartym przede wszystkim na formie i strukturalnych oraz kolorystycznych rozwiązaniach.

middle-Anna-Żyła---Panta-rei---olio-su-tela---90x90-cm---2022-(2).jpg

Malarka jest częstochowianką i to z naszym miastem związała też swoją działalność artystyczną. Choć drugim bliskim jej miejscem, gdzie coraz częściej i chętniej pokazuje swoje prace, są Włochy. Anna Żyła uzyskała dyplom na kierunku malarstwa sztalugowego oraz dyplom z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Jarosława Kweclicha w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Na tej uczelni zostawiła zresztą ślad – mural znajdujący się w budynku głównym dzisiejszego Uniwersytetu.

Interesują ją na pozór zwyczajne, codzienne motywy, które można zobaczyć za oknem, ale obserwuje raczej ich zmienność w czasie oraz to, jak działalność człowieka zmienia ten krajobraz. Zaznacza to przede wszystkim kolorem – kontrastami barwnymi, w innych pracach subtelnymi, wyciszonymi gamami kolorystycznymi. Na płótnach wyraźnie widać warsztat malarski, który z pewnością nie jest „mocowaniem się” z materią, ale raczej poddaniem się jej. Malarce nie można odmówić także dużej wrażliwości i filtrowania widzianej rzeczywistości przez własną osobowość. Spokój, wyciszenie, pogodzenie, równowaga, harmonia wewnętrzna, ład, cisza – to słowa, które dobrze korespondują z tym malarstwem, co zresztą przyznaje sama artystka.

middle-Anna-Żyła---KOMPOZYCJA-IIz-cyklu-STRUKTURA-NATURY---akryl-na-płótnie---2016.jpg

Moje inspiracje tematyczne najczęściej pochodzą z własnych doświadczeń, obserwacji podczas podróży, wiedzy i refleksji związanych z naturą. Inspiruje mnie też sam proces tworzenia. Interesuje mnie aura pejzażu, ukryte małe „okienka” niepowtarzalnego, tajemniczego piękna przyrody ożywionej i nieożywionej, które zmodyfikował czas i działalność człowieka. Drobne widzialne – niewidzialne, niezauważalne, pozornie banalne elementy rozwijam według własnej wiedzy, wyobraźni i emocji, ukazując je w monumentalnej formie. Poszukuję prawdy w sferze natury, budując nowe treści, aby ukazać jej tajemnicę oraz wartości inne niż materialne, które powinny być ważne dla współczesnego człowieka. Swoją twórczością łączę przeszłość z przyszłością jako ważny problem w kontekście rozwoju cywilizacji i działalności człowieka na ziemi. W różnych technikach malarskich staram się rozstrzygać problemy światła. W najczęściej abstrakcyjnych formach ważnym problemem dla mnie kolor, kompozycja obrazu oraz ukryta metafora, której interpretację pozostawiam wrażliwym odbiorcom”.

Anna Żyła jest czułą obserwatorką rzeczywistości. Na swoje płótna przenosi pewien rodzaj doświadczenia, dochodzenia do stanu spokoju, pełni, pogodzenia. Chce rozwiązać tajemnice natury przez złożone struktury abstrakcyjne, choć czasem uda się uważnej widzce i widzowi zauważyć choćby cień pierwowzoru malarskiego. Nic więc dziwnego, że to właśnie Włosi odnajdują się dobrze w tych pracach. Wystawy indywidualne pokazywała m.in. w Barlettcie i Florencji, a jej prace na wystawach zbiorowych oglądano w: Rzymie, Florencji, Mediolanie, Florencji, Turynie, Ferrarze, Palermo, San Gimignano, Pogibbionsi, Padwie, Montecarlo.

middle-Anna-Żyła---APPROXIMATION---acrilico-su-tela---100-x-130-cm---2021.jpg

Została doceniona I Nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Malarstwa i Rysunku pod patronatem miasta San Gimignano, będącego pod auspicjami UNESCO oraz Nagrodą Specjalną Krytyków Sztuki w Międzynarodowym Konkursie „L’artista d’Italia”, Barletta (2021), a nagrodzony wówczas obraz był prezentowany na wystawach pokonkursowych w dwunastu włoskich miastach. Otrzymała także Statuetkę Oscara Kreatywności w Międzynarodowym Biennale pod patronatem Księstwa Monaco w Monte Carlo (2022), Nagrodę im. Leonardo da Vinci w Konkursie Międzynarodowym pod patronatem miasta Cesenatico (2023), wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie w Mediolanie „ATR’E=mc2” (2022) oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Ettore Fieramosca” (2023).

Uczestniczy we włoskich międzynarodowych projektach artystycznych m.in. „Trame Contemporanee w Rzymie (2020), w Ateneo Madrid, International Art Exibition, Roma, Mare Mostrum w Barcelonie oraz bierze regularny udział w targach sztuki, m.in. w Ferrarze.

Pomimo tego, że Anna Żyła tworzy kompozycje głównie abstrakcyjne, to jest to bez wątpienia malarstwo, które trafi do wielu osób, bo emocje i stany, które towarzyszą tworzeniu obrazów są zrozumiałe i czytelne dla nas wszystkich. W końcu malarstwo, i sztuka w ogóle, ma być także nośnikiem uczuć, które są znane każdemu: radości, spokoju, zadumy, a czasem także odrobiny melancholii.

Na fotografiach prace autorstwa Anny Żyły.

Cykle CGK - Autorzy