Logo miesięcznika CGK

SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Logo Festiwalu Frytka Off

Powrót do korzeni

23 czerwca 2022
Rysunkowy portret Sylwii Góry
Udostępnij

Festiwal Frytka Off świętuje w tym roku okrągłą, dziesiątą edycję. Po pandemicznej przerwie najdłużej na powrót czekały festiwale muzyczne, które zawsze ściągały ogromną publiczność. W końcu na tym polega koncert – na zebraniu w jednym miejscu jak największej ilości ludzi, aby mogli bawić się wspólnie i razem wkraczać w Bachtinowski porządek karnawału, gdzie na rzecz świętowania zawieszone są prawa rządzące codziennością. I bez wątpienia w tym roku, 25 czerwca, cała Częstochowa będzie świętować.


Może zresztą zacząć świętować już dzień wcześniej. 24 czerwca, w piątek, o godz. 19.00 miłośnicy częstochowskich rymów i bitów powinni zjawić się w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica na wystawie opowiadającej o narodzinach częstochowskiego hip hopu. A o godz. 22.00 warto przenieść się do Klubu Rura na koncert „Powrót do korzeni”, podczas którego zagrają: Hurragun, Mikser, TRIP, Kixnare, DJ Pancho, DJ Gram.


middle-03(1).jpgFrytka przyzwyczaiła nas do weekendowej formuły, ale ten rok przynosi festiwalowe zmiany. Główna scena, podobnie jak w ostatnich latach, stanie w Parku Lisiniec, ale zaproszone artystki i artyści wystąpią tylko w sobotę. Start o godz. 16.00.


Nie chce mi się udowadniać. Nie, nie będę dzisiaj ładna…


Na początek wystąpi Dziarma, jedna z najbardziej dziś znanych polskich raperek młodego pokolenia. Kobieta i hip hop to nadal u nas nie jest oczywiste połączenie, a teksty Agaty Dziarmagowskiej w dużej mierze koncentrują się właśnie na stereotypowo postrzeganej kobiecości i tym, co wypada, a co nie, ze względu na płeć. Pierwsze płyty Dziarmy to przede wszystkim bunt, ale ostatnie utwory pokazują, że piosenkarka dojrzewa i poszukuje spokoju.


Zagubiony w lesie. Doświadczenia co się mieszczą w kieszeń. Mam cienkopis w ręce, nie potrzeba więcej…


O godz. 17.30 zagra Zdechły Osa, który w zeszłym roku namieszał na krajowej scenie debiutanckim albumem od Warner Polska. To twórca trudny do zaszufladkowania. Ni to raper, ni to rockman. Ale na pewno jest to głos na miarę XXI wieku. Nie ma miejsca na lukrowanie rzeczywistości, jest za to na depresyjne i przećpane wołanie. O co? Może o ratunek, a może zupełnie o nic.

middle-02.jpg

(Young) Power


W latach 80. XX w. ten zespół był uważany za objawienie tzw. generacji „young power”. Koncertował intensywnie, ale później jego członkowie postawili na rozwój solowy i występy w innych zespołach. Spotkanie ich w „starym” składzie to prawdziwa gratka. O godz. 19.00 zagra kultowy Tie Break.


Brak, brak, brak, brak mi doskwiera. Brak, brak, brak ogólny. Brak mi dobrych ludzi tu. Brak, brak, brak, brak mi dolega


Ta artystka gościła już na Frytce kilka lat temu, ale od tego czasu sporo się w jej karierze wydarzyło. Na przykład napisała książkę pod znamiennym tytułem „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”, wydaną nakładem Wielkiej Litery. Możecie zatem sami się przekonać, jak język i teksty Mery Spolsky sprawdzają się na papierze i na scenie.


Witamy w poradni telefonicznej dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123


middle-01.jpgNietrudno zauważyć, że organizatorzy Frytki postawili w tym roku na hip hop. Kolejnym zespołem, który zagra na Lisińcu jest PRO8L3M. To warszawski duet, który wyróżnia wizualna strona działalności, ale też mocno futurystyczne podkłady muzyczne i dystopijne teksty. Jeśli macie jeszcze siłę na apokaliptyczne wizje przyszłości (i przeszłości), to nie może Was zabraknąć punkt 22.00.


Nigdy nie będę. Przenigdy nie będę. Nigdy nie będę taka jak wcześniej


W to dziś chyba już nikt nie wątpi. Metamorfozy, jakie przechodziła ta artystka, są nie do podrobienia. Brodka, bo oczywiście o niej tu mowa, po raz kolejny zaprezentuje swoją nową odsłonę na częstochowskiej scenie. Jej najnowsza płyta „BRUT” to znów zaskoczenie zarówno pod względem muzycznym, jak i językowym.


I jeszcze na Małej Scenie o godz.: 17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00 posłuchamy setów BIERNASKIEGO. A jak będzie Wam mało, możecie zostać na afterze z RAT KRU.


Zatem do zobaczenia w sobotę!

Cykle CGK - Autorzy