SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Literatura

Mariusz Czubaj. Wieczór autorski.

Arche Hotel (ul. Oleńki 20)
2024-04-29, godz. 19:00
Udostępnij

Mariusz Czubaj jest nie tylko pisarzem, ale też profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Naukowo interesuje się problematyką kultury fanowskiej, antropologią sportu oraz ruchami alternatywnymi. Prowadzi zajęcia z zakresu teorii kultury, laboratorium kryminału i thrillera, a także dziennikarstwa specjalistycznego.


Jako pisarz dwukrotnie zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną – w 2009 roku za „21:37” (powieść została przetłumaczona m.in. na język angielski, język niemiecki czy język włoski), a w 2017 roku za „R.I.P.”. Dotychczas ukazały się następujące powieści: „Dziewczynka z zapalniczką” (2018), „Około Północy” (2019), “Cios kończący” (2020). Ta ostatnia to zamknięcie sześciotomowego cyklu opowiadającego losy Rudolfa Heinza, jednego z pierwszych profilerów w polskiej literaturze kryminalnej.


Poza literaturą i praca naukową uprawia sztuki walki, a także gra na saksofonie. Posiada 1. dan w karate tradycyjnym. Występuje z zespołem Zgniłość. Współtworzy także formację jazzową Kornet Olemana