SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Wystawy

10. Międzynarodowy salon Martwa natura w fotografii - wernisaż wystawy

Miejska Galeria Sztuki (Aleje NMP 64)
2024-02-23, godz. 18:00
Udostępnij

Wernisaż wystawy pokonkursowej będzie pierwszą okolicznością ujawnianie laureatów konkursu, którym zostaną wręczone okolicznościowe medale i wyróżnienia. -10. edycja Salonu zobowiązuje, choć odnosimy się do niej z taką samą pieczołowitością i zainteresowaniem jak do edycji „nie-jubileuszowych” - podkreślają organizatorzy.


Honorową funkcję komisarza Salonu ponownie przyjął jego pomysłodawca i wieloletni organizator, Janusz Mielczarek. Sam jubileusz wzmocnił jednak powracające pytanie – czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wśród zgłoszeń, a tym bardziej wśród laureatów, z radością powitaliśmy uczestników konkursu, którzy wracają z coraz to nowymi propozycjami, jaki i nowych autorów. Wystawa złożona ze czterdziestu pięciu fotografii, wybranych przez Jury Salonu ze stu sześćdziesięciu zgłoszonych prac przekonuje, że wciąż jest to możliwe - temat martwej natury w fotografii, pozostaje autonomiczny i oryginalny.


W fotografiach składających się na wystawę odnajdujemy najlepsze umiejętności autorów zdjęć: patrzenia i spostrzegania, operowania światłem, przemyślaną kompozycją, a także umiejętności tworzenia określonego nastroju, oddziaływania na widza. Rozwiązania formalne nie wyczerpują wszakże jakości tej wystawy, jest w niej coś więcej - w fotografiach zawierają się emocje, sensy, ukryte znaczenia. Z pozoru zwykły przedmiot zostaje wydobyty z codzienności stając się czymś niezwykłym, fascynującym, odkrytym na nowo.


Wystawa prezentowana jest w sali po Muzeum Zdzisława Beksińskiego, co również przydaje jej nastroju i pozwala na ciekawy odbiór. Wystawie towarzyszy katalog.


Wystawa trwa do 7 kwietnia 2024.


źródło: https://tiny.pl/dqdtv