Urban Sktechers Meeting w Częstochowie
To nie tylko sztuka, ale także spotkanie, które zbliża ludzi, rozwija i otwiera drzwi do nowych form artystycznego wyrazu. Priorytet stanowi tu klimat i duch danego miejsca, ulotna chwila uchwycona na kartce papieru…
Sztuka w przestrzeni publicznej to coś, co odrywa nas od codzienności, banału i trwania w „nietwórczym” rytmie. Nie wymaga planowania, wyprawy do galerii, muzeum, czy rezerwowania biletów. Możemy się na nią natknąć w najmniej spodziewanej chwili i w każdym miejscu. Jest darmowa i dla każdego z nas, niezależnie od wieku, wykształcenia, narodowości. Bo sztuka to międzynarodowy język, który od zawsze pełni rolę mostu, łączącego ludzi z ich otoczeniem, a także ze sobą nawzajem.
Prócz samego obcowania z dziełem, stwarza również możliwość bycia razem, podczas samego twórczego aktu. Takim właśnie zjawiskiem, skupiającym artystów, których łączy wspólne tworzenie, jest Urban Sketching.
Globalna społeczność szkicowników to zarejestrowana organizacja non-profit, która swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych. Powstała stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku, a za jej twórcę uznaje się rysownika i dziennikarza Gabriela Campanario.
Choć sztuka uliczna kojarzy się przede wszystkim z muzyką, teatrem czy performancem, to obecnie, dzięki Urban Sketchers, równie istotne miejsce zajmuje w niej wspólne malowanie, rysowanie i szkicowanie. To wyjątkowe zjawisko, które zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, również w Polsce. To nie tylko sposób na artystyczną ekspresję, ale także narzędzie, które łączy ludzi, buduje wspólnoty i otwiera nowe horyzonty, zarówno dla doświadczonych artystów, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją twórczą przygodę. Wspólne tworzenie w otwartych, miejskich przestrzeniach przynosi ogromną satysfakcję, pozwalając uczestnikom dzielić się doświadczeniami, inspiracjami i emocjami.
Zbiorowe tworzenie pozwala na dialog oraz wyrażanie siebie w sposób, który staje się częścią codziennego życia miasta, a jednocześnie inspiruje innych do wzięcia do ręki pędzla czy ołówka. To sztuka otwarta, inkluzywna i dostępna dla każdego.
Podczas Urban Sketchers Meeting ludzie spotykają się, by wspólnie rysować, a następnie publikować efekty tych działań w serwisach społecznościowych. Miejscem tych spotkań jest najczęściej miasto. Rysownicy nie skupiają się jednak wyłącznie na samej architekturze, ponieważ priorytet stanowi tu klimat i duch danego miejsca, ulotna chwila uchwycona na kartce papieru, kontekst, zamknięta w szkicu sytuacja z udziałem przypadkowych osób.
Nie chodzi tu o fotorealizm, czy odtworzenie zastanego obrazu 1:1, lecz o przefiltrowanie go przez własne emocje, styl, indywidualny sposób postrzegania i umiejętną wizualizację i zamianę go na linie, plamy, figury, czy detale - zarówno te barwne, jak i monochromatyczne.
Wszyscy miłośnicy miejskiego szkicowania mieli okazję spotkać się w tym roku w Częstochowie w ramach szóstej edycji Urban Sketchers Meeting, zorganizowanej dzięki Grupie Artystycznej ATINA, Muzeum Częstochowskiemu i Grupie Urban Sketchers Poland oraz za wymaganym pozwoleniem światowego związku Urban Sketchers. Najpierw działali 25 sierpnia w Parku im. Staszica, potem 15 września na Starym Rynku.
Ukoronowaniem obu spotkań był wernisaż wystawy prac uczestników w podziemiach Starego Ratusza. Prac różnorodnych, zarówno w sferze prezentowanych i interpretowanych tematów, jak i techniki tworzenia. Ekspozycję otworzyła organizatorka i komisarz wystawy Anita Grobelak oraz dyrektor Muzeum Częstochowskiego – Katarzyna Ozimek.
W VI edycji Urban Sketchers Meeting uczestniczyli: Anna Bogdziewicz, Zbyszek Bury, Mariusz Gosławski, Anita Grobelak, Taras Holets, Waldemar Jarosz, Dana Jurszewicz, Jerzy Klimczak, Czesława Klimczak, Janusz Koniecki, Gabriela Kowalska, Iwona Kręciwilk, Anna Korzyniewska, Altea Leszczyńska, Mirosława Magiera, Krzysztof Mazoń, Olga Merkulova, Adam Michen, Dmitri Minakov, Agnieszka Mrozek, Paulina Ortenburger, Dorota Pindur, Katarzyna Raczkowska, Maria Magdalena Rogowska, Izabela Sehn – Wójcik, Jerzy Warkiewicz i Justyna Wojnowska.
Jednym z ważniejszych aspektów przedsięwzięcia jest zachęcenie i motywowanie osób, które nie są profesjonalistami, czy wykształconymi artystami. Podczas spotkań rysować może każdy, jedyne co ogranicza uczestników, to kilka punktów tak zwanego Manifestu organizacji miejskich szkicowników, którego należy przestrzegać, z którym każdy może zapoznać się na stronie stowarzyszenia.
Urban Sketching to zjawisko interesujące, pomagające odkrywać nowe obszary postrzegania i dostrzegania tego, czego często nie zauważamy na co dzień, przemierzając na pozór znaną i banalną miejską przestrzeń.
Fot. Piotr Karoński
Galeria zdjęć
Cykle CGK - Autorzy
-
Adam Florczyk
Częstolovechowa
-
Sylwia Góra
Kulturalny ferment
-
Kacper Kapsa
Z notatek kryptooptymisty
-
Adam Markowski
Podwójna ekspozycja