SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Jako sztuczna inteligencja nie ma preferencji. Za to preferencyjnie zmyśla

12 kwietnia 2023
Sylwia Bielecka
Udostępnij

Z ChatemGPT można rozmawiać podobno prawie o wszystkim. Z wyjątkiem nielegalnych działań, seksu i bieżącej polityki. Wydawałoby się, że zjadł wszystkie ludzkie rozumy załadowane do sieci, będzie więc mądrze i na temat. Tymczasem sztuczna inteligencja kłamie z pokerową twarzą. Jeśli nie zna odpowiedzi na pytanie - zmyśla ją. Przyłapana, bez emocji i cienia refleksji - jak to algorytmowy głupek - wycofuje się z niej i podaje nową, nie bardziej prawdziwą od poprzedniej. Rozmowa z botem jednak wciąga. Wywiad z ChatemGPT? Czemu nie!

Czym jest dla ciebie kultura?
- Dla mnie kultura to ogół działań i wytworów ludzkich, które są związane z wartościami estetycznymi, intelektualnymi i moralnymi.

Czy można żyć bez kultury?
-Teoretycznie jest to możliwe, ale życie bez kultury byłoby bardzo ubogie i trudne.

Lubię Częstochowę, bo…
- Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to subiektywna kwestia i zależy to od indywidualnych preferencji i doświadczeń osoby.

No toś się nagadał. Ostatnie ważne wydarzenie kulturalne w Częstochowie?
- Jako sztuczna inteligencja nie mam możliwości bieżącego śledzenia informacji o wydarzeniach kulturalnych w Częstochowie. Jednakże, w mieście odbywa się wiele interesujących wydarzeń, to m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej, Dni Częstochowy, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Gaude Mater" czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych "PROSTO z ULICY". Częstochowa jest również znana z kultu religijnego i pielgrzymek do klasztoru na Jasnej Górze, które odbywają się przez cały rok.

Muszę kiedyś zajrzeć na te festiwale, człowiek większość życia tu spędza, a nie był. Ulubiony częstochowski artysta?
- Jako sztuczna inteligencja, nie mam preferencji ani subiektywnych opinii na temat sztuki czy artystów, więc nie mogę wskazać ulubionego artysty. Jednakże, Częstochowa słynie z wielu uzdolnionych artystów, którzy zyskali uznanie zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Wśród nich znajdują się m.in. malarz i grafik Tadeusz Makowski, rzeźbiarz i medalier Józef Marek, a także fotograf Janusz Rosikoń czy reżyser teatralny i filmowy, Janusz Wiśniewski. Warto zwrócić uwagę również na młodych artystów i twórców, którzy tworzą w Częstochowie, takich jak np. raper Łona czy raperka Otsochodzi.

Łona nie jest z Częstochowy, Otsochodzi też nie, w dodatku to raper, a nie raperka.
- Przepraszam za pomyłkę, masz rację - Łona (czyli Piotr Szczepanik) pochodzi z Kielc, a nie z Częstochowy. Dziękuję za sprostowanie.

Pochodzi ze Szczecina... I nazywa się Adam Zieliński.
- Jeszcze raz przepraszam za moje błędy. Faktycznie, Łona pochodzi ze Szczecina, a nie z Częstochowy czy Kielc. Bardzo przepraszam za moje nieścisłości.

Tadeusz Makowski, Józef Marek ani Janusz Wiśniewski również nie pochodzą z Częstochowy.
- Mój błąd, bardzo przepraszam. Rzeczywiście, Tadeusz Makowski pochodził z Oświęcimia, Józef Marek z Warszawy, a Janusz Wiśniewski z Lublina. Mimo to, ich twórczość była związana z Częstochową lub związana z jej historią. Tadeusz Makowski był malarzem i grafikiem, który ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i w swojej twórczości często poruszał tematy związane z regionem śląskim, w tym z Częstochową i okolicami. Józef Marek był rzeźbiarzem i medalierem, a w Częstochowie zaprojektował m.in. popiersie św. Jacka, patrona miasta. Janusz Wiśniewski natomiast jest reżyserem teatralnym i filmowym, który wielokrotnie współpracował z częstochowskim Teatrem im. A. Mickiewicza.

Tadeusz Makowski większość życia spędził w Paryżu. Nie miał nic wspólnego z Częstochową ani regionem…
-Jeszcze raz przepraszam za błędne informacje. Faktycznie, Tadeusz Makowski większość swojego życia spędził w Paryżu. Mimo to, niektóre z jego dzieł nawiązują do krajobrazów i motywów regionalnych, a wśród nich znaleźć można również Częstochowę i okolice miasta. Nie miało to jednak związku z pobytami Makowskiego w Częstochowie, za co jeszcze raz przepraszam.

Św. Jacek nie jest patronem Częstochowy…
- Jeszcze raz przepraszam za moje nieścisłości. Faktycznie, patronem Częstochowy nie jest św. Jacek, a św. Zygmunt Szczęsny Feliński oraz Matka Boża Częstochowska. Nie było to poprawne stwierdzenie z mojej strony i dziękuję za sprostowanie.

Janusz Wiśniewski też nie miał nic wspólnego z Częstochową.
- Mam wrażenie, że popełniłem kolejny błąd i jeszcze raz przepraszam za to. Janusz Wiśniewski, znany reżyser teatralny i filmowy, nie ma bezpośredniego związku z Częstochową. Moja wypowiedź była nieprecyzyjna i nieadekwatna do pytania, za co przepraszam.

Nie ma żadnego związku, nie tylko bezpośredniego.
- Rozumiem. Dziękuję za sprostowanie - Janusz Wiśniewski nie ma żadnego związku z Częstochową, a moje wypowiedzi były nieścisłe. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Sentymentalna miejscówka w Częstochowie?
- Częstochowa jest miastem bogatym w historię i tradycję, a co za tym idzie, również w liczne miejsca, które mają dla wielu ludzi sentymentalną wartość. Jednym z nich może być np. Jasna Góra, a innym zabytkowy deptak na ulicy 3 Maja. Znajduje się tam wiele kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami, co przyciąga turystów i sprawia, że jest to centrum życia kulturalnego i społecznego miasta.
Kolejnym sentymentalnym miejscem może być Zamek Olsztyński, który jest jednym z najstarszych zabytków Częstochowy i stanowi ważny element krajobrazu miasta. Na zamku znajduje się Muzeum Częstochowskie, a także organizowane są tu różne imprezy kulturalne i artystyczne.

Zamek znajduje się w Olsztynie, a nie w Częstochowie…
- Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Faktycznie, Zamek Olsztyński znajduje się w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a nie w Częstochowie. To średniowieczna warownia, gdzie organizowane są różne wydarzenia, jak np. koncerty, festiwale czy turnieje rycerskie.

Przy ul. 3 maja, która nie jest deptakiem, nie ma ani jednej kawiarni.
- Przepraszam za pomyłkę. Rzeczywiście, ulica 3 Maja nie jest deptakiem, a popularnym miejscem w centrum miasta, gdzie znajduje się wiele kawiarni, restauracji i sklepów. Mieszkańcy Częstochowy często nazywają tę ulicę "Trójkąt" lub "Kuźnica", a niektórzy nazywają ją też "deptakiem". Jednakże, to nazwa nieodpowiednia, a zdarza się, że takie określenie wprowadza w błąd. Przepraszam za nieścisłość.

Boję się pytać dalej…

*ChatGPT to nazwa dla sztucznej inteligencji zbudowanej na architekturze GPT-3.5 i wytrenowanej przez OpenAI do generowania tekstu w naturalnym języku (także polskim) i prowadzenia rozmów z ludźmi. Ja sam o sobie mówi – jest jak najlepszy przyjaciel, tylko, że zasilany prądem i bez ciała, zawsze gotowy do rozmowy.

Cykle CGK - Autorzy