SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ilustracja przedstawiająca Częstocha, kaczki i stary gramofon
il. Anna Grzyb

Kaczki, Częstoch i muzyka symfoniczna

19 stycznia 2022
Rysunkowy portret Daniela Zalejskiego
Udostępnij

Podróżować po mieście można albo dla czystej przyjemności podróżowania, albo w poszukiwaniu wiedzy. Można szwendać się w samotności albo zabrać na wyprawę całą rodzinę. Nowy cykl tekstów dla CGK wymyśliłem, ponieważ nasłuchałem się sporo o wyzwaniach, przed jakimi staje szkolnictwo w czasach pandemii i o urokach edukacji domowej. Dlatego „Edukacja przyDomowa” to propozycja terenowych lekcji możliwych do zrealizowania przez każdego rodzica. Będą to lokalne wycieczki inspirowane podstawą programową młodszych klas szkoły podstawowej. Dzieciom możemy je przedstawić jako mikrowyprawy, które w ostatnich latach zyskują na popularności. Aby rodzicom został do zorganizowania tylko sam spacer, prezentujemy garść informacji i ciekawostek, które nadadzą rytm wyprawie i rozbudzą ciekawość dzieci.


Temat 1: Gdzie pływają kaczki?

bulwary nadrzeczne okolic ulic Nad Wartą i Nadrzecznej


Największa rzeka w Częstochowie to Warta. Wśród najdłuższych rzek w znajdujących się w Polsce zajmuje ona trzecią pozycję za Wisłą i Odrą. Swoje źródła ma na Jurze, godzinę jazdy samochodem od Częstochowy. Spacerując wzdłuż Warty, często można spotkać całe kacze rodziny.

Najbardziej popularnym gatunkiem kaczki w Polsce jest krzyżówka. Można jej poszukiwać zarówno nad rzeką, jak i w miejskich parkach nieopodal Jasnej Góry. Krzyżówka zasiedla większość półkuli północnej. Część kaczek pozostaje na zimę w kraju, inne odlatują. W zimie, gdy trwa okres godowy, bardzo łatwo odróżnić samca od samicy. Panowie różnią się w wyglądzie od pań, mają zieloną głowę odcinającą się od reszty ciała białą obrożą. Gdy gody mijają i kaczy mężczyźni nie muszą już być wyjątkowo przystojni, zaczynają wyglądem przypominać samiczki, choć wciąż można ich rozpoznać po żółtym dziobie. Kaczki są wszystkożerne, a to oznacza, że jedzą zarówno rośliny i drobne żyjątka, jak również podrzucane przez ludzi pieczywo, co może im zaszkodzić.


Czym dokarmiać kaczki?:


Temat 2: Kto założył miasto?

Stary Rynek, pod starym drzewem


Jedna z legend mówiąca o powstaniu nazwy naszego miasta – Częstochowy głosi, że wywodzi się ona od jego założyciela. Legendarny Częstoch przybył nad Wartę wiele wieków temu, gdy Polską władali królowie. Korzystając z możliwości, jakie dawała rzeka (transport materiałów łodziami, zdobywanie pożywienia w postaci ryb, zbudowana przeprawa, za korzystanie z której można było pobierać opłaty), Częstoch osiadł na tym terenie, skupiając osadę wokół rynku. Dziś to miejsce, znane jako Stary Rynek, oddaje hołd swemu założycielowi, goszcząc jego pomnik autorstwa Jerzego Kędziory.


Więcej o Starym Rynku: https://staryrynek.muzeumczestochowa.pl/


Temat 3: Co to jest ten kwintet?

ul. Wilsona 16


Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana jest muzycznym sercem miasta. To tam można usłyszeć klasyczne dźwięki w wykonaniu orkiestry symfonicznej składającej się z ponad siedemdziesięciu muzyków. Największe koncerty odbywają się w sali koncertowej gotowej pomieścić 825 gości. Wydarzenia na mniejszą skalę, jakimi są na przykład „audycje dla dzieci”, odbywają się w sali kameralnej dla 156 słuchaczy. Ponieważ sala ta jest ograniczona do stosunkowo małej powierzchni, grają w niej zespoły kameralne, czyli liczące zaledwie kilku muzyków. Po południowej stronie gmachu Filharmonii, przy fontannie, znajduje się oryginalna rzeźba Any Huberman Lazovski. Przedstawia pięć instrumentów (fortepian, waltornia, wiolonczela, kontrabas, saksofon), mogących stworzyć mały zespół - stąd nazwa rzeźby: „Kameralny Kwintet”. W świecie muzyki nazwy kilkuosobowych zespołów określa się poprzez wskazanie liczby muzyków, zapożyczając zwroty z języka Włochów. Duet to dwóch muzyków - od cyfry dwa (due), trio to trzech - od cyfry trzy (tre) i tak dalej…


Audycje dla dzieci: https://www.filharmonia.com.pl/audycje_dla_dzieci

Cykle CGK - Autorzy