Fotograficzny, czarno-biały portret muzyka Krzysztofa Herdzina

Muzyka

Koncert Krzysztof Herdzin Trio – Chopin

Miejska Galeria Sztuki (Aleje NMP 64)
2021-07-25, godz. 18:00
Udostępnij

Wykonawcy:

Krzysztof Herdzin-fortepian, aranżacje

Robert Kubiszyn - kontrabas

Cezary Konrad – perkusja


Czy utwory z kompletnie innych czasów należy grać zgodnie z historycznym kontekstem i na instrumentach z epoki, czy odkrywać je na nowo, w zgodzie ze samym sobą? Do takiej wątpliwości przyznał się Krzysztof Herdzin w wywiadzie dla Polskiego Radia. I ostatecznie zdecydował, że najuczciwszym wyborem jest granie Chopina w sposób indywidualny i najpiękniej, jak się potrafi. Artysta wyraża także przekonanie, że „Chopin, gdyby żył dzisiaj, z pewnością byłby jazzmanem”.


Takie właśnie wykonania utworów Fryderyka Chopina proponują słuchaczom muzycy Krzysztof Herdzin Trio – w jazzowych aranżacjach. Płyta pt. ”Chopin” ukazała się po raz pierwszy w 1995 r. (nagrana w innym składzie w Studio S3 w Warszawie), druga wersja – w 2016 r., w Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie. Wciąż pozostaje jednym z głównych tematów koncertowych Krzysztofa Herdzina. Wielu krytyków wciąż uznaje ją za najbardziej „jazzowe” opracowanie utworów Fryderyka Chopina.


Wszystkie kompozycje Herdzina oparte są na motywach i fragmentach przerobionych fraz Chopina, muzyk nie cytuje Chopina bezpośrednio, lecz stosuje wariacje motywów, przez co nadaje im głęboki rys autorski.


Koncertowe wykonania wyróżniają się swobodą, spontanicznością i skłonnością do improwizacji, nierzadko artysta, przed odegraniem własnego utworu, przedstawia jego fragment w wersji klasycznej, by słuchacze mogli rozpoznać go w improwizacji.


Wydarzenie towarzyszące wystawie „Z miłości i wiatru…”


fot. Andrzej Tyszko